Kurz manželské touhy

Celovečerní film
2021

Několik párů, toužících po návratu citu a touhy do svého dlouholetého partnerství, přijíždí na kurs ambiciózního párového terapeuta

Několik párů, toužících po návratu citu a touhy do svého dlouholetého partnerství, přijíždí na kurs ambiciózního párového terapeuta, který razí teorii, že partnerské štěstí stojí na maximální blízkosti obou partnerů, duševní i tělesné. "Objímejte se pevně a často, sdílejte spolu čas, emoce i myšlenky. A hlavně žádná tajemství, jen tak se stanete dvojjedinou bytostí, která bude šťastná." Jenže velmi pevné objetí se může snadno proměnit ve škrcení, škrcení v udušení, terapie ve vraždu. Zvlášť když se napětí hromadí celé roky. Protagonistkou je Helena, sympatická žena se sebeúctou. Nepamatuje si přesně, kolikátý kurz vášně absolvuje, ale je si jista, že tento je poslední. Stejně jako Jan v Teorii tygra volí řešení poněkud absurdní, ale většina divaček i diváků bude jejím pocitům rozumět. Tak dlouho čelí výčitkám svého manžela, že tiskne málo, až ho jednou obejme smrtelně pevně. Udělala to schválně? Nebo jen podvědomě? Nebo to byla nešťastná náhoda? Zpočátku možná neví ani ona sama.

Záchranáři a kriminálka se logicky ptají: může někdo někomu držet tepnu tři minuty omylem? A kdo je tady vinen? Ta paní? Sama oběť? Společensky sdílené paradigma? Nebo jen ta blbá metoda? Kolem sympatické hrdinky se stahuje smyčka, střet iracionálního světa partnerských vztahů s logickou vyšetřovací mašinérií vyznívá zprvu komicky, hrdinku nemůže dopadnout dobře. Snad jedině, zjistilo, že i kriminalisté jsou jenom lidi... Tomu pitomci, co si o to koledoval, už nikdo nevrátí, ale katarze může přijít u ostatních. Jejich původně banální vztahové stereotypy se ve světle oné nehody či vraždy dostávají do závažnějšího i zábavnějšího kontextu. Možná pochopí, že jsou i jiné hodnoty a způsoby, jak se milovat, než se držet pod krkem a vymačkávat z toho druhého city. Že udržovat si prostor, svobodu a kyslík může paradoxně znamenat být si blíž. Respektovat se může být víc, než sdílet každý okamžik. A že "snaha o splynutí je ve skutečnosti vražda touhy a následně celého vztahu“ - řečeno s párovou terapeutkou Esther Perelovou.

HRAJÍ:
Jiří Bartoška, Vojtěch Kotek, Lenka Vlasáková, Stanislav Majer, Jana Plodková, Radek Holub, Petra Nesvačilová a další

SCÉNÁŘ:
Radek Bajgar
Miroslava Zlatníková

REŽIE:
Radek Bajgar

KAMERA:
Václav Tlapák

HUDBA:
Jiří Hájek

ZVUK:
Roman Čapek

STŘIH:
Jan Mattlach

KOPRODUCENTI:
Česká televize
Cinemart

PRODUCENT:
Petr Erben